دکتر بیژن فروغ

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی


تلفن کلینیک 66572220

نرم افزار تمرين درماني

سكته مغزي قابل كنترل است

درمان خار پاشنه

کلینیک دکتر فروغ

دارو درمانی در طب فیزیکی

هدف اصلی از درمان دارویی، تسکین دادن درد می باشد. دو نوع اصلی داروهای مسکن که در این موارد زیاد مصرف میشوند عبارتند از: استامینوفن و داروهای ضدالتهاب (مثل بروفن و دیکلوفناک). ویژگیهای هر پشت درد یا کمردردی، اغلب به ما کمک می کند که نوع داروی مسکن مناسب را انتخاب نماییم.

استامینوفن
استامینوفن، شایعترین داروی مسکنی است که مصرف میشود. شما می توانید ۶ یا ۸ قرص استامینوفن در روز مصرف نمایید. این دارو به شرطی که از این میزان بیشتر در روز مصرف نشود، بی خطر می باشد. داروی استامینوفن کدئین دار از نظر تسکینی، قویتر از استامینوفن می باشد و می توان آن را با نسخه پزشک از داروخانه ها تهیه نمود.

داروهای ضدالتهاب
اگر شما صبح ها که از بستر بلند میشوید احساس می کنید که بدنتان به میزان زیادی دچار خستگی شده است، مصرف داروهای ضدالتهاب می تواند برای شما مفید باشد. نقش اصلی این داروها، کاهش التهاب می باشد اما آنها دارای اثرات تسکینی و ضددرد نیز هستند. آسپرین، اولین داروی ضدالتهابی بود که کشف شد، اما مصرف این دارو می تواند باعث معده درد و سوءهاضمه شود و همچنین در مصرف بیش از حد آن، وزوز گوش و اختلال در شنوایی ایجاد می گردد. داروی ایبوپروفن (بروفن) نیز از دسته داروهای ضدالتهابی می باشد که نسبت به آسپرین، مشکلات کمتری ایجاد می کند. سایر داروهای ضدالتهاب عبارتند از: دیکلوفناک، پیروکسیکام، مفنامیک اسید، ایندومتاسین و ناپروکسن.تمام داروهای ضدالتهاب می توانند سبب مشکلات گوارشی و معده درد شوند، بنابراین ممکن است پزشک، همراه با این داروها، داروهای ضدزخم معده نیز برای شما تجویز نماید.

داروهای شل کننده عضلات
اگر شما از آن افرادی هستید که دچار اسپاسم و گرفتگی شدید و دردناک عضلات پشت شده اند، ممکن است مصرف داروهای شل کننده عضلات مثل متوکاربامول (روباکسین) و یا بکلوفن (باکلوفن) برای شما مفید باشد.

تزریق کورتون و مواد بی حس کننده
در بعضی از انواع دردها، تزریقات می توانند بسیار مفید باشند. براساس مشکلی که وجود دارد می توان از انواع تزریقات استفاده نمود.

تزریق کورتون و مواد بی حس کننده در نقاط دردناک
بعضی از افراد مبتلا به پشت درد یا کمردرد دارای یک یا دو نقطه حساس و دردناک در پشتشان (احتمالاً در بافتهای سطحی بدن)، در لیگامانهای ارتباطی مهره ها، در مفاصل ساکروایلیاک یا جاهای دیگر می باشند. پزشک شما می تواند در حالیکه شما در یک وضعیت آرام دراز کشیده اید، با لمس کردن پشتشان، این نقاط دردناک را شناسایی و پیدا نماید. سپس او می تواند با تزریق مقادیر کمی ماده بی حس کننده همراه با یک کورتون (استرویید) قوی در محل نقاط دردناک، آنها را تسکین دهد. کورتون ها همچنین دارای اثرات ضدالتهابی طولانی مدتی هستند. بعد از تزریق، بعلت وجود ماده بی حس کننده، شما به مدت ۲ یا ۳ ساعت بدون درد خواهید بود، سپس درد ممکن است به مدت ۲۴ ساعت برگردد. با اینحال بعد از این مدت، بسیاری از افراد اظهار می دارند که دردشان به میزان زیادی کاهش یافته است. داروی کورتونی که به این طریق تزریق میشود، دارای عوارض جانبی زیادی نمی باشد.

تزریق دارو در سطوح مفصلی
گاهی اوقات، مشکل در سطوح مفصلی ستون فقرات قرار دارد که می توان با یک تزریق، آن را درمان نمود. این کار معمولاً تحت هدایت اشعه ایکس صورت می گیرد تا سوزن دقیقاً در محل مناسب مفصلی وارد شده و تزریق صورت پذیرد.

تزریق دارو در اپی دورال
یک تزریق در اپی دورال، تزریقی است که در اطراف پوشش احاطه کننده طناب نخاعی و ریشه های عصبی صورت می گیرد. مقدار کمی ماده بی حس کننده همراه با یک کورتون در محل تزریق می گردد. اگر شما دچار دردهای سیاتیک هستید، این تزریقات می تواند برای شما مفید باشد اما بطور کامل باعث بهبود نمی گردد.


آدرس مطب : 1
تلفن : 1 - 1

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
بیوگرافیبرنامه هفتگيكلينيك تخصصي پاموضوعات مطالبنوارعصب وعضلهاخباربيماريهاي مغز و اعصاببيماريهاي ارتوپدیطب سوزنيصفحه اصلیسوالات پزشکیپیامهای کاربرانسایتهای دیگر