دکتر بیژن فروغ

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی


تلفن کلینیک 66572220

نرم افزار تمرين درماني

سكته مغزي قابل كنترل است

درمان خار پاشنه

کلینیک دکتر فروغ

علل افزايش سكته مغزي در جوانان

موضوعات مرتبط: سكته مغزي و سوالات مهم در مورد سكته مغزي

موضوعات مرتبط: سكته مغزي و سوالات مهم در مورد سكته مغزي
اخيرا در مركز سكته مغزي تبسم و كلينيكها ي تخصصي طب فيزيكي و توانبخشي بيمارستان فيروزگر و مراكز درماني ديگر متوجه افزايش تعداد مراجعين مبتلا به سكته مغزي در سنين پايين و در جوانان شده ام اين مسئله توسط همكاران ديگر نيز مورد تاييد قرار گرفته است و نگرانيهايي در جامعه پزشكي ايجاد كرده است......

چه عوامل باعث افزايش شيوع سكته مغزي در جوانان مي تواند باشد؟
عده اي افزايش استرس در جوانان را مطرح كرده اند ولي مطالعات نشان مي دهد كه سكته مغزي رابطه اي با افزايش استرس ندارد.عامل افزايش استفاده از دخانيات و بخصوص قليان در جوانان عامل مهمي است كه متاسفانه تاثيرات مخربي بررو ي عروق مغزي و سيتم قلبي عروقي مي گذارد.

تغيير رژيم غذايي و استفاده از فست فود و غذاهاي پر چرب و پر كالري عامل ديگري است كه بايد به آن توجه كرد.البته گاهي حجم غذاي كم و بي يفيت نيز اثرات مخرب خود را خواهد داشت.ورزش وداشتن تحرك نيز عامل موثري در پيشگيري از بروز سكته مغزي است.ورزشهاي هوازي در راس آنها پياده روي بسيار موثر است.

متاسفانه موارد سكته مغزي ناشي از مصرف مواد مخدر نيز شيوع پيدا كرده كه خود علامت خطري براي جوانان است . و جوانان بايد مراقب انتخاب دوست خود و احتمال خطر ابتلا به اين موا د بدون آگاهي كافي را بايد داشته باشند.بدون شكآلودگي هوا بخصوص در شهرهاي بزرگ مانند تهران بر ايجاد سكته مغزي موثر است.

مسئولين بايد تمهيداتي در جهت كاهش آلودگي انجام دهند يكي از راههاي پيشنهادي به مسئولين ممنوعيت استفاده از موتورهاي بنزيني و تشويق استفاده از موتورهاي برقي در تهران و شهرهاي بزرگ است.در كشور چين با استفاده از اين موتورهاي برقي ميزان آلودگي هوا تا 30 درصد تقليل يافته است.

پنج علامت هشدار دهنده سكته مغزي
علائم سكته مغزي به طور ناگهاني آغاز ميشوند به همين دليل توجه به زمان شروع علائم پنجگانه در خانها و آقايان حائز اهميت است.

اين علائم عبارتند از:

احساس كرختي يا ضعف كه معمولا فقط در يك طرف صورت يا بدن، در يك دست يا پا و بسيار ناگهاني بروز ميكند. منگ شدن و گيج شدن كه موجب اختلال ناگهاني گفتار و دشواري در پيدا كردن واژههاي مناسب و يا حتي ناتواني در درك گفتههاي ديگران ميشود. اختلال در راه رفتن كه ناشي از سرگيجه ناگهاني، از دست دادن تعادل و از دست دادن هماهنگي است. تاري ناگهاني ديد كه موجب مشكل در بينايي در يك يا هر دو چشم ميشود. گاهي نيز فرد دچار دوبيني يا تيرهشدن كلي ديد ميشود. سردرد غيرعادي و شديد كه شبيه به يك ضربه ناگهاني است و گاهي با سرگيجه و حالت تهوع همراه است.

پنج علامت ديگر وجود دارد كه در خانمها شايعتر است.
اين علائم عبارتند از:

احساس خستگي ناگهاني افتادن يا تشنج ناگهاني تشديد ناگهاني ضربان قلب بروز درد ناگهاني در قفسه سينه، دست، پا و صورت تنگي نفس به طور ناگهاني و يا سكسكه

سكته يك اورژانس پزشكي است و براي متوقف كردن آسيبهاي احتمالي به مغز بيمار فقط سه ساعت فرصت وجود دارد. بنابراين هر نوع نشانه و علامتي صرف نظر از كوچك بودن آن بايد فورا مورد توجه قرار بگيرد.

در صورتيكه بيمار مبتلا به سكته مغزي در جند ساعت اول به مراكز تخصصي سكته مغزي مانند بيمارستان فيروزگر و يا امام خميني(ره) انتقال يابد از ضايعه فلج كننده سكته مغزي به ميزان زيادي مي توان جلوگيري كرد.


آدرس مطب : 1
تلفن : 1 - 1

نظرات کاربران درباره این مطلب :

ف [ 1391-10-14 ]
ممنون

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
صفحه اصلیسوالات پزشکیپیامهای کاربرانسایتهای دیگربیوگرافیبرنامه هفتگيكلينيك تخصصي پاموضوعات مطالبنوارعصب وعضلهاخباربيماريهاي مغز و اعصاببيماريهاي ارتوپدیطب سوزني