دکتر بیژن فروغ

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی


تلفن کلینیک 66572220

نرم افزار تمرين درماني

سكته مغزي قابل كنترل است

درمان خار پاشنه

کلینیک دکتر فروغ

شاک ویو تراپی

مقدمه ای بر شاک ویو
شاک ویو تراپی یک فنآوری موثر برای درمان ناهنجاریهای اسکلتی عضلانی و مخصوصا درد مزمن پاشنه پا، فاسیای کف پا، التهاب اپی کندیل داخلی و خارجی آرنج ( تنیس البو و گلفرز البو ) ، التهاب تاندون های مفصل شانه یا کلسیفیکاسیون شانه و شکستگی های جوش نخورده محسوب میشود. این روش غیرتهاجمی به هزاران بیماری که هر روز از دردهای ناشی از صدمات بافت و التهاب های مزمن رنج میکشند کمک میکند تا فعالیتهای طبیعی روزمره خود مانند راه رفتن، ورزشکردن، سرکار رفتن یا بلند کردن اشیاء را بدون تحمل درد انجام دهند.امواج شاک ویو در واقع امواجی مافوق صوت هستند که دارای انرژی بالایی می باشند و از طریق افزایش خون رسانی به بافت صدمه دیده و تاثیرات میکروترومایی موجب تسریع در روند درمان و بهبودی بافت می شوند.

شاک ویو چیست ؟
سالهاست که از امواج شوکی در پزشکی استفاده میشود. اولین تحقیقات برروی امواج شوکی هنگامی شروع شدکه در طی جنگ جهانی دوم مشاهده شد که نجات یافتگان کشتی های غرق شده ، بدون وجود ضایعه ای برروی قفسه سینه، از امواج ناشی از انفجار بمب در آب، دچار ضایعات ریوی شده بودند.در دهه پنجاه میلادی مطالعات وسیعی برای استفاده از امواج شوکی در طب انجام شد. مثلاً نشان داده که دستگاه های تولیدکننده امواج از طریق ژنراتورهای الکتروهیدرولیک، می توانند صفحات سرامیکی را در آب بشکنند. در سال ۱۹۶۶ اثر این امواج برانسان بطور اتفاقی کشف شد و سالها اثرات امواج شوکی بر روی موجودات زنده و درحیوانات ، در وزارت دفاع آلمان مورد بررسی قرار گرفت.
درسال ۱۹۸۰ اولین بیمار با سنگ کلیه، بطور موفقیت آمیزی با روشی غیر تهاجمی بنام ( ESWL ) یا سنگ شکن برون اندامی با امواج شوکی درمان شد. اولین نسل سنگ شکن ها براساس اصول الکتروهیدرولیک ، امواج شوکی تولید می کردند که از طریق تخلیه جرقه در زیر آب ایجاد می شد. این روش امروزه با کمک دانشمندان ، مهندسان و پزشکان پیشرفت نموده و برای سایر مقاصد نیز استفاده می شود.( ESWT ) در واقع به دنبال مطالعات انجام گرفته در مورد اثرات جانبی احتمالی ( ESWL ) بر روی مهره ها و لگن پیشرفت نمود.

کشف اثرات سودمند
( ESWT ) هنگامی روشن تر شد که محققان آلمانی کوشیدند تعیین کنندکه چه نوع از پالسهایی با فشار بالا قادر هستند سنگ های کلیه را بدون اینکه به بافتهای اطراف آسیب برسانند، بشکنند. در مطالعات انجام شده در حیوانات آزمایشگاهی و انسانها مشاهده شد که بافت های اطراف ، اغلب سریعتر بهبود می یابند. این مطالعات توجه جراحان ارتوپد آلمانی را بخود جلب کرد ونهایتاً با تحقیقات گسترده استفاده از ( ESWT ) بعنوان جایگزین در جراحی ارتوپدی بکار گرفته شد.
در سال ۱۹۸۵ اولین مطالعات در مورد اثرات امواج شوکی بر روی استخوان انجام شد و در سال ۱۹۸۹ برای اولین بار درمان با امواج شوکی در بعضی از مراکز آزمایشی در بوخوم آلمان ، برای درمان مفصل کاذب و دیر جوش خوردگی استخوان مورد استفاده قرار گرفت. موفقیت در این زمینه ها منجر شد که پزشکان در مورد سایر تواناییهای ( ESWT ) بر روی بیماری های مزمن از قبیل تاندونیت،کلسیفیکاسیون شانه یا خار پاشنه ، مطالعات خود را شروع نمایند.تا امروز حدود ۵۰٫۰۰۰ عمل ( ESWT ) در آلمان صورت پذیرفته است ، که در طی آن شواهد بالینی افزایش یابنده ای به نفع اثر بخش بودن درمان با امواج شوکی در ارتوپدی ، به دست آمده است. بعنوان یک نشانه از پشتیبانی و موفقیت درمان با ( ESWT ) می توان این نکته را ذکر کرد که امروزه برنامه بیمة عمومی آلمان ، هزینه درمان با ( ESWT ) را صد در صد پوشش می دهد
به نظر دو استفاده منطقی از امواج شوکی می توان نمود :
۱- تحریک تشکیل استخوان یا بازسازی آن
۲- درمان تاندونیت و التهاب محل اتصال
امروزه امواج شوکی بصورت شایع در اروپا برای درمان بیماریهای ارتوپدی از قبیل خارپاشنه ، آرنج تنیس بازان (اپی کندیلیت خارجی هومروس) و دیر خوش خوردگی و جوش نخوردگی شکستگی های استخوان استفاده می شود.در این روش ازیک وسیله خاص برای تولید قدرتهای مختلف انرژی استفاده می شود و سپس این انرژی را طوری متمرکز می نمایند که التهاب و آسیب بافتی را بهبود ببخشد.این انرژی از طریق بافتهای سالم بدن از قبیل پوست و عضله ، بدون اثر عبور کرده و بر روی بافتهای آسیب دیده متمرکز می گردد. از آنجائیکه هم قدرت انرژی امواج و هم عمق امواج قابل تنظیم است ( ESWT ) یک تکنولوژی دقیق محسوب می شود.

درمان ( sonocure ) چیست ؟
روشی نوین است که در درمان دردهای بافت نرم مانند آرنج درد ، التهاب های تاندون و خار پاشنه بسیار موثر می باشد. این روش بر اساس مدارک موجود در مراکز درمانی معتبر اروپایی و آمریکایی باعث کاهش درد این بیماریها به میزان بسیار مطلوبی ( تا ۹۰ % ) شده است و موفق به اخذ نشان ( FDA ) از سازمان استاندارد دارو و غذا در آمریکا شده است.

موارد استفاده از روش ( sonocure )
بهترین نتایج توسط این روش در درمان دردهای بافتهای نرم ناشی از التهاب ، حرکات تکراری ، صدمات شغلی و ورزشی نواحی ذیل حاصل شده است
آرنج و مچ
پنجه ، پاشنه و مچ پا
کشاله ران و لگن
شانه و بازو
زانو

نظریه ( FDA )
مطالعات بالینی ثابت نموده است بکارگیری روش ( SONOCURE ) در درمان التهاب و درد مزمن ناحیه آرنج ، روشی موثر و ایمن می باشد و جهت بیمارانی که به درمانهای متداول در این زمینه پاسخ نداده بودند به طور مشخص مفید می باشد و درد را کاهش داده و عملکرد شخص را بهبود می بخشد.


آدرس مطب : 1
تلفن : 1 - 1

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
بیوگرافیبرنامه هفتگيكلينيك تخصصي پاموضوعات مطالبنوارعصب وعضلهاخباربيماريهاي مغز و اعصاببيماريهاي ارتوپدیطب سوزنيصفحه اصلیسوالات پزشکیپیامهای کاربرانسایتهای دیگر